MTSW-134-07-F-D-192
Overview of MTSW-134-07-F-D-192
Part NumberMTSW-134-07-F-D-192
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-D-192 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-D-192
Specification of MTSW-134-07-F-D-192
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.192" (4.88mm)
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A