MTSW-134-07-F-S-145
Overview of MTSW-134-07-F-S-145
Part NumberMTSW-134-07-F-S-145
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-S-145 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-S-145
Specification of MTSW-134-07-F-S-145
Status
Active
Series
Flex Stack, MTSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header, Cuttable
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Features
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A