MTSW-134-07-F-S-165
Overview of MTSW-134-07-F-S-165
Part NumberMTSW-134-07-F-S-165
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-S-165 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-S-165
Specification of MTSW-134-07-F-S-165
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A