MTSW-134-07-F-S-180
Overview of MTSW-134-07-F-S-180
Part NumberMTSW-134-07-F-S-180
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-S-180 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-S-180
Specification of MTSW-134-07-F-S-180
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A