MTSW-134-07-G-D-077
Overview of MTSW-134-07-G-D-077
Part NumberMTSW-134-07-G-D-077
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-G-D-077 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-G-D-077
Specification of MTSW-134-07-G-D-077
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
68
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.077" (1.96mm)
Contact Length - Post
0.253" (6.43mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A