MTSW-134-07-L-D-240-003
Overview of MTSW-134-07-L-D-240-003
Part NumberMTSW-134-07-L-D-240-003
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-L-D-240-003 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-L-D-240-003
Specification of MTSW-134-07-L-D-240-003
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
67
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A