MTSW-134-07-T-Q-200
Overview of MTSW-134-07-T-Q-200
Part NumberMTSW-134-07-T-Q-200
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-T-Q-200 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-T-Q-200
Specification of MTSW-134-07-T-Q-200
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
68
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A