MTSW-134-07-F-Q-185
Overview of MTSW-134-07-F-Q-185
Part NumberMTSW-134-07-F-Q-185
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-Q-185 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-Q-185
Specification of MTSW-134-07-F-Q-185
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
68
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating
0.185" (4.70mm)
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A