MTSW-134-07-F-S-140
Overview of MTSW-134-07-F-S-140
Part NumberMTSW-134-07-F-S-140
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-S-140 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-S-140
Specification of MTSW-134-07-F-S-140
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A