MTSW-133-27-T-D-1140
Overview of MTSW-133-27-T-D-1140
Part NumberMTSW-133-27-T-D-1140
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-27-T-D-1140 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-27-T-D-1140
Specification of MTSW-133-27-T-D-1140
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
66
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
1.140" (28.96mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A