MTSW-133-27-G-S-870
Overview of MTSW-133-27-G-S-870
Part NumberMTSW-133-27-G-S-870
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-27-G-S-870 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-27-G-S-870
Specification of MTSW-133-27-G-S-870
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
33
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.870" (22.10mm)
Contact Length - Post
0.360" (9.14mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A