MTSW-133-24-T-D-290
Overview of MTSW-133-24-T-D-290
Part NumberMTSW-133-24-T-D-290
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-24-T-D-290 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-24-T-D-290
Specification of MTSW-133-24-T-D-290
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A