MTSW-133-24-T-T-190
Overview of MTSW-133-24-T-T-190
Part NumberMTSW-133-24-T-T-190
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 99POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-24-T-T-190 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-24-T-T-190
Specification of MTSW-133-24-T-T-190
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
99
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A