MTSW-133-23-G-D-255
Overview of MTSW-133-23-G-D-255
Part NumberMTSW-133-23-G-D-255
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-23-G-D-255 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-23-G-D-255
Specification of MTSW-133-23-G-D-255
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A