MTSW-133-22-S-S-400
Overview of MTSW-133-22-S-S-400
Part NumberMTSW-133-22-S-S-400
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-22-S-S-400 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-22-S-S-400
Specification of MTSW-133-22-S-S-400
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
33
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A