RC0603FR-0778K7P
Overview of RC0603FR-0778K7P
Part NumberRC0603FR-0778K7P
ManufacturerYageo
DescriptionRES 78.7K OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RC0603FR-0778K7P Datasheet PDFPDF Icon
Price for RC0603FR-0778K7P
Specification of RC0603FR-0778K7P
Series
RC_P
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
78.7 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
150ppm/C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)