RCM30DCSD-S288
Overview of RCM30DCSD-S288
Part NumberRCM30DCSD-S288
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCSD-S288 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCSD-S288
Specification of RCM30DCSD-S288
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Pitch
0.156" (3.96mm)
Features
Card Extender
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Contact Type
Hairpin Bellows
Color
Green
Flange Feature
Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia