RLR05C2550FSRE8
Overview of RLR05C2550FSRE8
Part NumberRLR05C2550FSRE8
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 255 OHM 1% 1/8W AXIAL
DatasheetsDownload RLR05C2550FSRE8 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RLR05C2550FSRE8
Specification of RLR05C2550FSRE8
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
255 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 150C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
S (0.001%)