RLR20C2201GSRE5
Overview of RLR20C2201GSRE5
Part NumberRLR20C2201GSRE5
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Price for RLR20C2201GSRE5
Specification of RLR20C2201GSRE5
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
2%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
S (0.001%)