RLR20C2211FSR36
Overview of RLR20C2211FSR36
Part NumberRLR20C2211FSR36
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.21K OHM 1% 1/2W AXIAL
DatasheetsDownload RLR20C2211FSR36 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RLR20C2211FSR36
Specification of RLR20C2211FSR36
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
2.21 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
S (0.001%)