RN73H1ETTP7961F10
Overview of RN73H1ETTP7961F10
Part NumberRN73H1ETTP7961F10
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
DescriptionRES 7.96K OHM 1% 1/16W 0402
DatasheetsDownload RN73H1ETTP7961F10 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RN73H1ETTP7961F10
Specification of RN73H1ETTP7961F10
Status
Active
Series
RN73H
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KOA Speer Electronics, Inc.
Resistance
7.96 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Metal Film
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
10ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)