RNC55J2051DPRSL
Overview of RNC55J2051DPRSL
Part NumberRNC55J2051DPRSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Price for RNC55J2051DPRSL
Specification of RNC55J2051DPRSL
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Size / Dimension
0.094"" Dia x 0.250"" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
Failure Rate
P (0.1%)
Notification
Resistance
2.05 kOhms