RNC55J2081BSRE7
Overview of RNC55J2081BSRE7
Part NumberRNC55J2081BSRE7
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.08K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for RNC55J2081BSRE7
Specification of RNC55J2081BSRE7
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.08 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
S (0.001%)