RNC55J20R0BSRE7
Overview of RNC55J20R0BSRE7
Part NumberRNC55J20R0BSRE7
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 20 OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for RNC55J20R0BSRE7
Specification of RNC55J20R0BSRE7
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
20 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)