RNCF0402DTC3K65
Overview of RNCF0402DTC3K65
Part NumberRNCF0402DTC3K65
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 3.65K OHM 0.5% 1/16W 0402
DatasheetsDownload RNCF0402DTC3K65 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCF0402DTC3K65
Specification of RNCF0402DTC3K65
Resistance
3.65 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)