RNCF2512BTE68K1
Overview of RNCF2512BTE68K1
Part NumberRNCF2512BTE68K1
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 68.1K OHM 0.1% 1/2W 2512
DatasheetsDownload RNCF2512BTE68K1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNCF2512BTE68K1
Specification of RNCF2512BTE68K1
Resistance
68.1 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)