RNF18FTD1R50
Overview of RNF18FTD1R50
Part NumberRNF18FTD1R50
ManufacturerStackpole Electronics, Inc.
DescriptionRES 1.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
DatasheetsDownload RNF18FTD1R50 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNF18FTD1R50
Specification of RNF18FTD1R50
Status
Active
Series
RNF
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Supplier
Stackpole Electronics Inc
Resistance
1.5 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)