RT0603FRE0732K4L
Overview of RT0603FRE0732K4L
Part NumberRT0603FRE0732K4L
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RT0603FRE0732K4L Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT0603FRE0732K4L
Specification of RT0603FRE0732K4L
Status
Active
Series
RT
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
YAGEO
Resistance
32.4 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thin Film
Features
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)