RT0603FRE07402RL
Overview of RT0603FRE07402RL
Part NumberRT0603FRE07402RL
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RT0603FRE07402RL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT0603FRE07402RL
Specification of RT0603FRE07402RL
Status
Active
Series
RT
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
YAGEO
Resistance
402 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thin Film
Features
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)