RWR80S66R5FSBSL
Overview of RWR80S66R5FSBSL
Part NumberRWR80S66R5FSBSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
DatasheetsDownload RWR80S66R5FSBSL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RWR80S66R5FSBSL
Specification of RWR80S66R5FSBSL
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
66.5 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
2W
Composition
Wirewound
Features
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
20ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 250C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
S (0.001%)