RWR80S6R04BSB12
Overview of RWR80S6R04BSB12
Part NumberRWR80S6R04BSB12
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 6.04 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
DatasheetsDownload RWR80S6R04BSB12 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RWR80S6R04BSB12
Specification of RWR80S6R04BSB12
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
6.04 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
2W
Composition
Wirewound
Features
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 250C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
S (0.001%)