T494V337M004AH
Overview of T494V337M004AH
Part NumberT494V337M004AH
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 330UF 20% 4V 2917
DatasheetsDownload T494V337M004AH Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494V337M004AH
Specification of T494V337M004AH
Status
Active
Series
T494
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
330 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
4 V
Type
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)