T494V476K016AT
Overview of T494V476K016AT
Part NumberT494V476K016AT
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 47UF 10% 16V 2917
DatasheetsDownload T494V476K016AT Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494V476K016AT
Specification of T494V476K016AT
Status
Active
Series
T494
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
47 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16 V
Type
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)