T494X157K016AT
Overview of T494X157K016AT
Part NumberT494X157K016AT
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 150UF 10% 16V 2917
DatasheetsDownload T494X157K016AT Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X157K016AT
Specification of T494X157K016AT
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
150 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)