T494X477K006AT
Overview of T494X477K006AT
Part NumberT494X477K006AT
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 470UF 10% 6V 2917
DatasheetsDownload T494X477K006AT Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X477K006AT
Specification of T494X477K006AT
Package
Bulk
Capacitance
470 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)