T494X685M050AT
Overview of T494X685M050AT
Part NumberT494X685M050AT
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917
DatasheetsDownload T494X685M050AT Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X685M050AT
Specification of T494X685M050AT
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
6.8 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)