T495A105K020ATE5K0
Overview of T495A105K020ATE5K0
Part NumberT495A105K020ATE5K0
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 1UF 10% 20V 1206
DatasheetsDownload T495A105K020ATE5K0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for T495A105K020ATE5K0
Specification of T495A105K020ATE5K0
Status
Active
Series
T495
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
20 V
Type
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)