T495A106K006ZTE2K0
Overview of T495A106K006ZTE2K0
Part NumberT495A106K006ZTE2K0
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 10UF 10% 6.3V 1206
DatasheetsDownload T495A106K006ZTE2K0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for T495A106K006ZTE2K0
Specification of T495A106K006ZTE2K0
Status
Obsolete
Capacitance
10 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)