TNPW08052K08BETY
Overview of TNPW08052K08BETY
Part NumberTNPW08052K08BETY
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.08K OHM 0.1% 1/8W 0805
DatasheetsDownload TNPW08052K08BETY Datasheet PDFPDF Icon
Price for TNPW08052K08BETY
Specification of TNPW08052K08BETY
Series
TNPW
Resistance
2.08 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)