TNPW08052K15BHEA
Overview of TNPW08052K15BHEA
Part NumberTNPW08052K15BHEA
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805
DatasheetsDownload TNPW08052K15BHEA Datasheet PDFPDF Icon
Price for TNPW08052K15BHEA
Specification of TNPW08052K15BHEA
Status
Active
Series
TNPW e3
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.15 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)