TSW-110-07-F-T-030
Overview of TSW-110-07-F-T-030
Part NumberTSW-110-07-F-T-030
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Price for TSW-110-07-F-T-030
Specification of TSW-110-07-F-T-030
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
30
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
29
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)