V110C8C75BS2
Overview of V110C8C75BS2
Part NumberV110C8C75BS2
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 8V 75W
DatasheetsDownload V110C8C75BS2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for V110C8C75BS2
Specification of V110C8C75BS2
Series
MICRO (75W)
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
154V
Voltage - Output 1
8V
Current - Output (Max)
9.38A
Power (Watts)
75 W
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-20C ~ 100C
Efficiency
84.3%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)