XC9237C16DMR-G
Overview of XC9237C16DMR-G
Part NumberXC9237C16DMR-G
ManufacturerTorex Semiconductor Ltd.
Description600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
DatasheetsDownload XC9237C16DMR-G Datasheet PDFPDF Icon
Price for XC9237C16DMR-G
Specification of XC9237C16DMR-G
Voltage - Input (Min)
2V
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.6V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
600mA
Frequency - Switching
3MHz