0603J2500560KCT
Overview of 0603J2500560KCT
Part Number0603J2500560KCT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0603
DatasheetsDownload 0603J2500560KCT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 0603J2500560KCT
Specification of 0603J2500560KCT
Supplier
KEMET
Capacitance
330 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)