0603J2500561MDR
Overview of 0603J2500561MDR
Part Number0603J2500561MDR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 560PF 250V X7R 0603
DatasheetsDownload 0603J2500561MDR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 0603J2500561MDR
Specification of 0603J2500561MDR
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
560 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
High Temperature
Ratings
Applications
High Reliability
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)