1206J1K20101JCT
Overview of 1206J1K20101JCT
Part Number1206J1K20101JCT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 100PF 1.2KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K20101JCT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K20101JCT
Specification of 1206J1K20101JCT
Capacitance
100 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
1200V (1.2kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)