629-13W3240-5TD
Overview of 629-13W3240-5TD
Part Number629-13W3240-5TD
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-13W3240-5TD Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-13W3240-5TD
Specification of 629-13W3240-5TD
Status
Active
Series
629-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
13 (10 + 3 Coax)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Coax and Signal
Flange Feature
Mating Side (M3)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)