630-47W1240-7T2
Overview of 630-47W1240-7T2
Part Number630-47W1240-7T2
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1240-7T2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1240-7T2
Specification of 630-47W1240-7T2
Number of Positions
47 (46 + 1 Coax)
Contact Type
Coax and Signal
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)