AE666R12B12PN
Overview of AE666R12B12PN
Part NumberAE666R12B12PN
ManufacturerConesys
DescriptionCONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload AE666R12B12PN Datasheet PDFPDF Icon
Price for AE666R12B12PN
Specification of AE666R12B12PN
Status
Active
Series
MIL-DTL-26500
Package
Box
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
12
Shell Size - Insert
12-12
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock, Threaded
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Black Anodized
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Black
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VDC