B43544B5277M002
Overview of B43544B5277M002
Part NumberB43544B5277M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43544B5277M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B5277M002
Specification of B43544B5277M002
Capacitance
270 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.66 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
560 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)